Něco z historie oddílu :

Se stále vzrůstající popularitou kulturistiky v průběhu osmdesátých let vznikl ze sportovního nadšení několika místních jedinců oddíl kulturistiky i v našem městě. Jiří Vágner, Ladislav Polák, Jirka Morávek, Petr Briš, Franta Zeman, Jirka Zeman, Petr Frýda, Miloš Čornanič, Jiří Jedlička, Mirek Kobrle, Jirka Suk a další, kteří prominou, že jsem na ně s odstupem času zapomněl, by mohli o peripetiích se zařizováním posilovny vyprávět své. První posilovna jmenovaných nadšenců se nacházela v prostoru pod pódiem místní sokolovny, který spíše připomínal sklep undergroundových příznivců, než sportoviště. Bez oken, bez ventilace, se stropem těsně nad hlavou. V té době většina lidí ani pořádně nevěděla, o co v kulturistice vlastně jde.

V devadesátých letech, kdy posilovnu začalo navštěvovat stále více svalů chtivých lidiček, byla posilovna přestěhována ze sklepních prostor na „světlo boží“ do rohové místnosti „staré“ sokolovny, kde se nacházela až do roku 2007. Někteří borci (např. Martin Malý, Petr Lukeš, Robert Růžička a další) v té době okusili i atmosféru soutěží při kulturistických soutěžích. Výlučně mužskému sportu se v našem městě začaly věnovat i ženy. Vznikl oddíl kondiční kulturistiky žen. Jana Dymáková roz. Melicharová, Jana Hančovská roz. Maštalířová, Anděla Beránková, Mirka Motlochová, Dáša Kovalčíková, Radka Vacková roz. Lukáčová a Zuzana Klimentová roz. Fišerová se dokonce v roce 1989 zúčastnily soutěže pódiových skladeb kulturistiky v Brně. V tomto roce slavil Svaz kulturistiky ČSSR 25 let od svého založení. s přibývajícími roky však vzhledem k rodinným povinnostem a rozvíjejícímu se soukromému podnikání mnoho sportovních nadšenců nemělo již na posilovnu čas a soutěžní aktivity členů oddílu opadaly.

V roce 1999 po návratu ze základní vojenské služby rozšířil řady členů oddílu Vlastimil Kalaš, který se již na vojně závodně věnoval silovému trojboji. Svým přístupem, nadšením a soutěžními výsledky v silovém trojboji natolik zviklal několik členů oddílu, až vzniklo čtyřčlenné družstvo ve složení Vlasta Kalaš, Marcel Jansa, Petr Krošlák a Michal Dymák, které v roce 2000 zvítězilo ve II.lize družstev ČR. Později začali v trojboji soutěžit i Roman Bursa, Tomáš Urban, Karel Potoček, Pavel Barát a Martin Prokeš. v roce 2001 naše družstvo zvítězilo i v I. lize družstev ČR a postoupilo jako nováček do nejvyšší soutěže, tj. do Extraligy ČR. První kolo Extraligy se konalo v Krnově, kde jsme s velkým překvapením pro všechny zvítězili před TJ Svitavy a Olympií Zlín a s nepatrným náskokem odjížděli po měsíční pause do Zlína, kde se mělo rozhodnout. Obhájci titulu z loňského roku TJ Svitavy a i další oddíly proti nám zbrojily jak jen mohly a svoje výkony zlepšily. Ve Zlíně jsme obsadili třetí místo, ale v součtu obou extraligových kol jsme svůj nepatrný náskok udrželi a zvítězili. Stali jsem se tak mistry republiky v soutěži družstev pro rok 2002. Družstvo soutěžilo ve složení: Bursa Roman, Dymák Michal, Jansa Marcel, Kalaš Vlastimil, Krošlák Petr, a Ackermann Václav, který byl u nás na hostování z nedalekého PWL Vlčice. V extralize je osm nejlepších družstev z celé ČR z celkového počtu cca 40 družstev, které se soutěží účastní. Z tohoto důvodu je to pro nás životní úspěch a je příjemné vyslechnout si z úst předsedy svazu silového trojboje slova uznání, přičemž někteří ani nevěděli, kde to Hostinné leží a odkud že to vlastně jsme. Po tomto úspěchu se však vlivem zdravotních problémů a přestupem některých členů družstva do jiných oddílů naše družstvo rozpadlo, což byla velká škoda. Tak to ale už v životě bývá, jednou jsi nahoře, jednou dole. Po menší přestávce se však dalo dohromady družstvo ve složení Marcel Jansa, Tomáš Urban, Michal Dymák a Petr Kašpar, které v roce 2003 obsadilo třetí místo ve II.lize družstev ČR.

Roku 2007 se posilovna přestěhovala do objektu po bývalé správě VčVaK. I přesto, že dispozičně není tento objekt pro účely posilovny úplně nejvhodnější, podařilo se postupně proměnit všechny místnosti v příjemné místo ke cvičení. Časem se také podařilo nahradit původní vybavení – často svépomocí vyrobené – moderními posilovacími stroji, které umožňují plnohodnotné a bezpečné cvičení….